Fiskus pracuje nad wprowadzeniem dodatkowych sankcji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. O szansach i zagrożeniach tego rozwiązania mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Małkiewicz, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Sankcje szykowane przez rząd dotkną nie tylko tych, którzy działają z premedytacją, lecz także przedsiębiorców, którzy popełnią błąd w rozliczeniach.

Ryszard Małkiewicz: ?Nie chciałbym by zmiana skończyła się tym, że różnego typu ograniczenia będą dotykały najdrobniejszych, którzy de facto popełniali błędy, a odpowiadaliby tak, i byli ścigani tak, jak rasowi przestępcy?.

Według ekspertów podatnicy, z obawy przed domiarem, będą wybierać rozwiązania mniej korzystne dla siebie, lecz sprzyjające interesom Skarbu Państwa.

Ryszard Małkiewicz zaznaczył, że istnieją dwie grupy podatników. ? Są podatnicy, którzy świadomie tak prowadzą swoje interesy, że de facto są przestępcami ? podkreślił. Dodał, że wyłudzają oni podatek, tworzą dokumenty, prowadzą ich nielegalny obrót, dokonują nielegalnych transakcji. - Z tego powodu działania rządu i próby nałożenia sankcji są w miarę słuszne ? zaznaczył.

Zwrócił jednak także uwagę, że są podatnicy, którzy popełniają drobne błędy. ? Nie chciałbym by zmiana skończyła się tym, że różnego typu ograniczenia będą dotykały najdrobniejszych, którzy de facto popełniali błędy, a odpowiadaliby tak, i byli ścigani tak, jak rasowi przestępcy. To jest największy problem ? zauważył.

Dodał, że jeśli rząd potrafi przeprowadzić zmianę tak, by osoby, które popełniły błąd były karane stosunkowo lekko w stosunku do typowych przestępców podatkowych, to jest to słuszne rozwiązanie.

Odniósł się również do przedsiębiorców, mówiąc, że w większości oni także nie popierają nielegalnych obrotów, ponieważ bije to w legalność prowadzonych przez nich interesów. - Jest to konkurencja nielegalna, która powoduje, że opłacalność przedsiębiorczości legalnej jest gorsza co najmniej o 20 proc., co jest dużą kwotą ? podsumował.

Więcej w całej rozmowie:
http://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/1657123,Kary-za-wyludzanie-VATu-i-zla-interpretacje-przepisow

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/pr
Data audycji: 19.08.16
Godzina audycji: 14:35

Oprac. Wiesława Moczydłowska, Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych